Events Calendar
« September 2019 » loading...
S M T W T F S
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
Tue 17

New Member Class Meeting

September 17 @ 6:30 pm - 8:30 pm
Tue 17

Fund Development Committee Meeting

September 17 @ 6:30 pm - 8:30 pm
Tue 17

Fundraising Committee Meeting

September 17 @ 6:30 pm - 8:30 pm
Sat 21

New Member Mixer

September 21 @ 12:00 pm - 2:00 pm
Tue 24

General Membership Meeting

September 24 @ 6:30 pm - 8:30 pm

Awards

ROSEBUD AWARD

This award is given to a Provisional who shows great promise as a future member of the Junior League.

1995 – Donna Sanches

1996 – Angela McLaren

1997 – Nam Sun Jack

1998 – Diane Ralston

1999 – Lisa Schechter

2000 – Kristi Nix and Kristin Stockham

2001 – Cara Marriott

2002 – Jennifer Rubardt and Melissa Valenti

2003 – Britta Bucholz

2004 – Lexi Owens

2005 – 2006 – 2007 – no awards given

2008 – Jennifer Allan Goldman, Ann Griffith and Kristen Schwarz

2009 – Katie Cordano, Maria Romero and Michelle Stilts-Skokan

2010 – Dawn Gomez and Livia Hirsch-Shell

2011 – Amanda J. Alonso, Emily Osterkamp and Vanessa Smith

2012 – Olivai Hassan and Jennifer Quintanilla

2013 – Kim Ferreira

2014 – Kristin Kearney and Daryl Synowiec

2015 – Sara Hatch and Jessica Stoller-Conrad

2016 – Katy Allamong and Jessica Torres

2017 – Genevieve Steinbarth and Kaleigh Farmer

2018 – Tanya Miller

 

VOLUNTEER AWARD FOR EXCELLENCE

This award is given to an Active member who has made an exceptional contribution throughout her Junior League career.

1995 – Candida Genzmer

1996 – Lisa Laudeman

1997 – Kerry Cervenka

1998 – Christine Burrows

1999 – Rita Bristol

2000 – Maria Minervini

2001 – Laura Kelso

2002 – Lisa Cavelier

2003 – Tali Arnold

2004 – Jane Fall

2005 – Kathryn Martinez

2006 – Forence Friedgen

2007 – Carol Liebau

2008 – Jennifer Bender and Julie Mayo

2009 – Jacqueline Goodman

2010 – Sandy Roberts

2011 – Julietter Harrhy

2012 – Mara Lague

2013 – Maureen Schimmoller

2014 – Dana Jones

2015 – Katie Enney

2016 – Mary Sugano and Kristen Todd

2017 – Kim Ferreira

2018 – Candy Carlson and Stephanie McKibbin

 

NANCY REED PAYNE ACHIEVEMENT AWARD

This award is given to a Sustainer who has made an exceptional contribution throughout her league career and has made a significant difference in the community.

1995 – Jean Owen

1996 – Elsie Sadler

1997 – Mary Frances Russell

1998 – Isabel Arnett

1999 – Molly Siefert

2000 – Claire Bogaard

2001 – Betsy Rawn

2002 – Lois Matthews

2003 – Susan Chandler

2004 – Terry Clougherty

2005 – Barbara L. Maxwell

2006 – Catherine Krell

2007 – Charlene Liebau

2008 – Carol Deeter

2009 – no award given

2010 – Mona Mapel

2011 – Carolyn “Cece” Horne

2012 – Judy Gain

2013 – Pamela Hillings Tegtmeyer and Eddie Newman

2014 – Lynda Patton

2015 – Jane Popovich

2016 – Sharon Thralls

2017 – Georgianna Erskine

2018 – June Banta

 

COMMUNITY IMPACT AWARD

2015 – Bill Bogaard

2016 – The Pasadena Senior Center

2017 – Young & Healthy

2018 – Kidspace Museum

 

FOREVER ROSE AWARD

2018 – Nick Boswell